שטיחי עיני

השטיח הוא אחד מאביזרי הריהוט הקדומים ביותר המוכרים לאדם. כבר מקדמת דנא למד האדם כיצד לארוג אריגים וכמובן ניקוי שטיחים שתי וערב. בניגוד לכיסאות, שהם בולטים לעין בהעדרם בתרבויות המזרח הקדום כמו גם המזרח המודרני, הרי שהשטיחים הם הפריטים המועדפים על כלל האוכלוסייה באזור. הסטטיסטיקה מלמדת כי בכל בית, בכל אחד מהאזורים במזרח התיכון בכלל ובישראל בפרט, יש שטיח אחד לפחות כאשר יש לא מעט בתים שבהם כל החדרים מכילים שטיחים הפרושים בהם דרך קבע. בשורות הבאות נעסוק מעט בהיסטוריה של השטיח. בנוסף נשיב לשאלה מהו תפקידו של השטיח וכיצד מומחי דיבאני ממליצים לעשות בו שימוש לעיצוב המראה הכללי והאווירה בבית.

ההיסטוריה של השטיח

כאמור לעיל, כבר בתקופות קדומות למד האדם כיצד לארוג שטיחים. בתחילת הדרך היתה אריגת השטיח אמצעי להגדלת הנוחות בישיבה ברביצה או בשכיבה במיוחד באזורים שבהם הכיסאות היו, כאמור, נדירים אם בכלל היו כאלה. בחורף הקר, השטיח נועד לשמירה על החום בתוך הבית ובכל אחד מהחדרים שבו בנפרד. בקיץ היה השטיח אמצעי מצוין לבידוד החלל הפנימי מפני החום שבחוץ. זאת, כיון שמדובר במוליך חום גרוע. מי ששהה אי פעם בחייו בתוך מאהל בדואי, יודע לספר כי הקרירות בתוך האוהל פנימה היא מפתיעה, ולכאורה מנוגדת לכל היגיון לאור החום הרב השורר בדרך כלל במדבר. עם הזמן התפשט השימוש בשטיחים גם לאזורים אחרים בעולם. נכון להיום השימוש בהם נעשה בעיקר לצרכי עיצוב, אבל בימי החורף הקרים השטיח מהווה אמצעי מצוין לשמירה על החום.

סוגים שונים של שטיחים

בעבר, החומר העיקרי שממנו נארגו שטיחים היה צמר. מאוחר יותר, למדו אורגי השטיחים לייצר אותם גם מחומרים אחרים, כאשר אריגת השטיח נחשבה לאומנות בפני עצמה שאנשים עסקו בה לאורך כל החיים שלהם. נכון להיום, מגוון החומרים והאמצעים לייצור שטיחים הוא רחב. דיבאני מציע שטיחים מצמר, שטיחים מבד ושטיחים מסוגים אחרים שונים של אריג. במרבית המקרים, השימוש בשטיח הוא לצרכי אסתטיקה בלבד. היתרון של שטיח הוא בהרגשת הביתיות והחמימות שהוא משרה בכל מקום שבו יש שטיח פרוש. החיסרון של השטיחים בכלל ושטיחים כבדים בפקט, טמון בעובדה שהטיפול בהם הוא מסובך ודורש תשומת לב מרובה. מצד אחד יש לשמור עליהם ולמנוע הצטברות של לכלוך. מצד שני, עבודת הניקוי של השטיח היא סיזיפית ודורשת לא מעט זמן ועבודה אבל התוצאה בהחלט שווה – השטיח משנה לחלוטין את המראה ואת האווירה בבית. עם זאת, אם יש ברצונכם לרכוש שטיח, חשוב לעשות את זה אצל אנשי מקצוע מיומנים שיציעו לכם שטיחים מחומרים מובחרים, שיהיו עמידים לאורך שנים.